bet365

Konaklama

Yaşadığınız yer, İngiltere’deki eğitiminizden ne ölçüde keyif aldığınızı ciddi biçimde etkileyecektir. Bu nedenle kalacağınız yeri özenle seçmelisiniz. Seçenekleriniz eğitim aldığınız bölüme ve başvurduğunuz eğitim kurumuna göre değişebilir. Aşağıdaki sayfalarda en yaygın seçenekler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ev ve daire paylaşımı

Kiralık daire ve evler yerel gazetelerde, alışveriş dükanlarının camlarında ve eğitim kurumunuzdaki konaklama konusunda bilgi alacağınız ofislerde duyurulur. Bağımsız olmak, yemeğinizi kendiniz pişirmek isterseniz, bir ev veya daireyi paylaşmak iyi bir seçenek olacaktır. Başka öğrencilerle paylaşacağınız ev veya dairede kiralayacağınız oda için aylık 200-500 sterlin arasında kira ödersiniz. Genellikle bu fiyata evin zorunlu giderleri olan su, elektrik, telefon ve belediyeye ödenen vergiler dahildir. Beklemediğiniz masraflarla karşılaşmamak için kontrat imzalamadan önce ödeyeceğiniz kiraya nelerin dahil olduğunu ev sahibinizden öğrenebilirsiniz.

Öğrenci yurtları

İngiltere’de, eğitim için kolej veya üniversiteye gelen  uluslararası çoğu öğrencinin en az bir yıl süreyle eğitim kurumunun mülkiyetindeki bir tesiste konaklama hakkı olacaktır. İleri eğitim kolejlerinde okuyan uluslararası öğrencilerin yaklaşık yüzde 30’u kolejlerin tesisinde konaklamaktadır. İngiltere’ye, yüksek öğrenim amacıyla ilk kez gelen bir uluslararası öğrenci iseniz, kolej veya üniversitedeki tesislerde konaklamanız muhtemelen en uygun seçenek olacaktır. Zaten bu yüzden İngiltere’de yüksek öğrenim gören yabancı öğrencilerin yarıdan fazlası bu yolu tercih etmektedir. Eğitim kurumunuz  ihtiyaçlarınızı mevcut seçenekler ile en uygun şekilde gidermeye çalışacaktır.

Öğrenci yurtları

Yüksek öğrenim görenler için en yaygın konaklama türü kampüsün içinde veya çok yakınında bulunan yurtlardır. Genelde bu yurtlar okuduğunuz kuruma aittir. Çalışma alanı ve yatak bulunan bir odada yaşarsınız. Odada yalnız kalabilir veya bir başka öğrenciyle paylaşabilirsiniz. Oda yaklaşık 8-10 odanın bulunduğu bir koridor üstündedir, banyo ortaktır. Ancak birçok kurumda özellikle lisansüstü eğitim gören ve yaşı görece yüksek öğrenciler için banyolu odalar mevcuttur. Genellikle yurtta kalmak en ucuz konaklama biçimidir.

Bazı yurtlarda günde iki öğün yemek verilir, bazılarında öğrencilerin kendilerine yemek pişirebilecekleri mutfaklar vardır. Yemek pişirebildiğiniz yurtlar daha ucuz olabilir, ama hazır yemeyi ve yemek saatlerinde diğer öğrencilerle bir arada olmayı tercih edebilirsiniz. Çoğu yurtta, yatak örtülerini değiştiren ve çöpleri atan temizlikçilerin yanı sıra çamaşır  yıkama olanağı vardır. Genellikle su ve elektrik gibi harcamalar kiraya dahildir. Boş odaların ziyarete gelen aile veya arkadaşlarınız için kiralanması mümkündür.

Tek oda (oturma-yatak odası)

Yatak ve oturma odasının aynı odada olması anlamına gelen ‘bed-sit’ler büyük binalarda yer alır. Her odada tek veya çift kişilik bir yatakla çamaşır yıkama yeri, yemek pişirmek için ocak ve banyo bulunur. Tek odalar makul büyüklükte olabileceği gibi küçük de olabilir. Tek oda hayli ucuz olmakla birlikte başka öğrencilerin kaldığı bir binada değilse, yalnızlık çekebilirsiniz. Veya gürültü yapan komşular nedeniyle ders çalışmakta güçlük çekebilir bu nedenle ev sahibi veya emlak bürosuyla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Yine de, yurtlardaki kuralları fazla kısıtlayıcı buluyorsanız, tek odada yaşamak size daha çok özgürlük verecektir. Genellikle zorunlu faturalar hariç, ayda 200-600 sterlin kira ödersiniz.

Aile yanı konaklama

İngilizce öğrenen veya ileri eğitim kolejlerinde eğitim gören öğrenciler arasında en çok tercih edilen konaklama biçimidir. Bir ailenin yanında yaşarken kendinize ait çalışma-yatak odasına sahip olursunuz ve bir çok öğünde onlarla birlikte yemek yersiniz. Bu konaklama biçimi genellikle bir kültürel alışveriş olarak görülse de öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre esneklik gösterir. Dil yeteneğinizi geliştirmek, bir İngiliz ailenin kültürünü ve adetlerini  anlamak için en iyi yol, İngiltere’deki yaşama tam olarak dahil olmaktır. Ailenin koyabileceği temel kurallara saygı göstermeniz ve uymanız beklenir. Para ödediğiniz için, çocuk bakımına ve ev işlerine yardımcı olmak tamamen size bağlıdır ve bu açıdan herhangi bir zorunluluk söz konusu olamaz. Güvenli bir yer ve ev ortamını tercih edenler için aile yanı konaklama gayet iyi bir seçenektir. Ancak ailede küçük çocuklar olması durumunda ders çalışmanız için sessiz ve ideal bir ortam olmayabilir. Aile yanı konaklamanın en önemli avantajı, her gün İngilizce konuşmak zorunda kalacak olmanızdır.

Kısa süreyle evde kalmak

Çoğunlukla aile yanı konaklama eğitiminiz süresince, eğitim gördüğünüz kurum aracılığıyla veya kendi çabalarınızla organize edilebilir. Dilerseniz bir başka konaklama türü de, İngiliz kültürü ve aile yaşantısıyla tanışmak amacıyla hafta sonu gibi kısa bir süre boyunca, bir aile yanında konaklamadır. Çevredeki kilise, cami ve sinagoglar veya uluslararası bağlantıları olan hayır kuruluşları da bu konuda yardımcı olabilir. Özellikle hafta sonu aile yanı konaklama organizasyanı yapan kuruluş, 1991’de British Council tarafından kurulan ve bütün ülkede faaliyet yürüten Host UK’dir. Bu konuda daha fazla bilgi için www.hostuk.org adresine bakabilirsiniz.

Üniversite ve kolej evleri (lojman)  Ogrenci Evleri

Bazı eğitim kurumlarının, küçük öğrenci grupları, çiftler veya aileler için ev veya daireleri vardır. Ayrıca özel mülk sahiplerinin evlerinin, üniversitelerce işletildiği ve kiraya verildiği uygulamalar da vardır.

Kahvaltı ve akşam yemekleri kiraya dahil olabilir. Bu durumda ayda ödeyeceğiniz kira 300-380 sterlin civarında olacaktır. Banyo genellikle ortak olmakla birlikte, biraz fiyat farkı karşılığında kendinize ait banyoya sahip olabileceğiniz suit oda imkanın sunulduğu üniversite ve kolejlerin sayısı giderek artmaktadır. Kimi kolej ve üniversitelerde öğrencilerin aileleriyle birlikte kullanabilecekleri ,iki-üç odalı daireler mevcuttur ve aylık kira bedeli 450-550 sterlin civarındadır.

Private Home

Private home  konaklama, bir aile evinin bir odası olabileceği gibi ev sahibi de sizinle aynı mülkte yaşıyor olabilir. Ve belki bu kişi de bir öğrenci olabilir. Private home konaklama, aile yanı konaklamaya benzemekle birlikte ilişki daha ticaridir ve kültürel alışveriş yok denecek kadar azdır. Aile veya ev sahibiyle ilişkiniz ücretini ödeyen bir konuktan daha çok evsahibi-kiracı düzeyinde olabilir. Özel bir yaşamınız olması ve buna saygı duyulması en doğal hakkınızdır ancak aile veya ev sahibi, eve konuk ve arkadaş getirmek konusunda kurallar koyabilir.Yerel gazetelerde, dükkan ve süpermarketlerde provate home konaklama ilanları bulabilir ya da öğrenci konaklama bürolarına,dini kuruluşlara ve hayır kuruluşlarına başvurabilirsiniz. Tahmini olarak ayda 350-450 sterlin ödemeniz gerekecektir ve Genellikle evin zorunlu faturaları bu ücrete dahildir.

Free and Full Templates

WEKM