bet365

Konaklama

Yaşadığınız yer, İngiltere’deki eğitiminizden ne ölçüde keyif aldığınızı ciddi biçimde etkileyecektir. Bu nedenle kalacağınız yeri özenle seçmelisiniz. Seçenekleriniz eğitim aldığınız bölüme ve başvurduğunuz eğitim kurumuna göre değişebilir. Aşağıdaki sayfalarda en yaygın seçenekler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ev ve daire paylaşımı

Kiralık daire ve evler yerel gazetelerde, alışveriş dükanlarının camlarında ve eğitim kurumunuzdaki konaklama konusunda bilgi alacağınız ofislerde duyurulur. Bağımsız olmak, yemeğinizi kendiniz pişirmek isterseniz, bir ev veya daireyi paylaşmak iyi bir seçenek olacaktır. Başka öğrencilerle paylaşacağınız ev veya dairede kiralayacağınız oda için aylık 200-500 sterlin arasında kira ödersiniz. Genellikle bu fiyata evin zorunlu giderleri olan su, elektrik, telefon ve belediyeye ödenen vergiler dahildir. Beklemediğiniz masraflarla karşılaşmamak için kontrat imzalamadan önce ödeyeceğiniz kiraya nelerin dahil olduğunu ev sahibinizden öğrenebilirsiniz.

Öğrenci yurtları

İngiltere’de, eğitim için kolej veya üniversiteye gelen  uluslararası çoğu öğrencinin en az bir yıl süreyle eğitim kurumunun mülkiyetindeki bir tesiste konaklama hakkı olacaktır. İleri eğitim kolejlerinde okuyan uluslararası öğrencilerin yaklaşık yüzde 30’u kolejlerin tesisinde konaklamaktadır. İngiltere’ye, yüksek öğrenim amacıyla ilk kez gelen bir uluslararası öğrenci iseniz, kolej veya üniversitedeki tesislerde konaklamanız muhtemelen en uygun seçenek olacaktır. Zaten bu yüzden İngiltere’de yüksek öğrenim gören yabancı öğrencilerin yarıdan fazlası bu yolu tercih etmektedir. Eğitim kurumunuz  ihtiyaçlarınızı mevcut seçenekler ile en uygun şekilde gidermeye çalışacaktır.

Öğrenci yurtları

Yüksek öğrenim görenler için en yaygın konaklama türü kampüsün içinde veya çok yakınında bulunan yurtlardır. Genelde bu yurtlar okuduğunuz kuruma aittir. Çalışma alanı ve yatak bulunan bir odada yaşarsınız. Odada yalnız kalabilir veya bir başka öğrenciyle paylaşabilirsiniz. Oda yaklaşık 8-10 odanın bulunduğu bir koridor üstündedir, banyo ortaktır. Ancak birçok kurumda özellikle lisansüstü eğitim gören ve yaşı görece yüksek öğrenciler için banyolu odalar mevcuttur. Genellikle yurtta kalmak en ucuz konaklama biçimidir.

Bazı yurtlarda günde iki öğün yemek verilir, bazılarında öğrencilerin kendilerine yemek pişirebilecekleri mutfaklar vardır. Yemek pişirebildiğiniz yurtlar daha ucuz olabilir, ama hazır yemeyi ve yemek saatlerinde diğer öğrencilerle bir arada olmayı tercih edebilirsiniz. Çoğu yurtta, yatak örtülerini değiştiren ve çöpleri atan temizlikçilerin yanı sıra çamaşır  yıkama olanağı vardır. Genellikle su ve elektrik gibi harcamalar kiraya dahildir. Boş odaların ziyarete gelen aile veya arkadaşlarınız için kiralanması mümkündür.

Tek oda (oturma-yatak odası)

Yatak ve oturma odasının aynı odada olması anlamına gelen ‘bed-sit’ler büyük binalarda yer alır. Her odada tek veya çift kişilik bir yatakla çamaşır yıkama yeri, yemek pişirmek için ocak ve banyo bulunur. Tek odalar makul büyüklükte olabileceği gibi küçük de olabilir. Tek oda hayli ucuz olmakla birlikte başka öğrencilerin kaldığı bir binada değilse, yalnızlık çekebilirsiniz. Veya gürültü yapan komşular nedeniyle ders çalışmakta güçlük çekebilir bu nedenle ev sahibi veya emlak bürosuyla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Yine de, yurtlardaki kuralları fazla kısıtlayıcı buluyorsanız, tek odada yaşamak size daha çok özgürlük verecektir. Genellikle zorunlu faturalar hariç, ayda 200-600 sterlin kira ödersiniz.

Aile yanı konaklama

İngilizce öğrenen veya ileri eğitim kolejlerinde eğitim gören öğrenciler arasında en çok tercih edilen konaklama biçimidir. Bir ailenin yanında yaşarken kendinize ait çalışma-yatak odasına sahip olursunuz ve bir çok öğünde onlarla birlikte yemek yersiniz. Bu konaklama biçimi genellikle bir kültürel alışveriş olarak görülse de öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre esneklik gösterir. Dil yeteneğinizi geliştirmek, bir İngiliz ailenin kültürünü ve adetlerini  anlamak için en iyi yol, İngiltere’deki yaşama tam olarak dahil olmaktır. Ailenin koyabileceği temel kurallara saygı göstermeniz ve uymanız beklenir. Para ödediğiniz için, çocuk bakımına ve ev işlerine yardımcı olmak tamamen size bağlıdır ve bu açıdan herhangi bir zorunluluk söz konusu olamaz. Güvenli bir yer ve ev ortamını tercih edenler için aile yanı konaklama gayet iyi bir seçenektir. Ancak ailede küçük çocuklar olması durumunda ders çalışmanız için sessiz ve ideal bir ortam olmayabilir. Aile yanı konaklamanın en önemli avantajı, her gün İngilizce konuşmak zorunda kalacak olmanızdır.

Kısa süreyle evde kalmak

Çoğunlukla aile yanı konaklama eğitiminiz süresince, eğitim gördüğünüz kurum aracılığıyla veya kendi çabalarınızla organize edilebilir. Dilerseniz bir başka konaklama türü de, İngiliz kültürü ve aile yaşantısıyla tanışmak amacıyla hafta sonu gibi kısa bir süre boyunca, bir aile yanında konaklamadır. Çevredeki kilise, cami ve sinagoglar veya uluslararası bağlantıları olan hayır kuruluşları da bu konuda yardımcı olabilir. Özellikle hafta sonu aile yanı konaklama organizasyanı yapan kuruluş, 1991’de British Council tarafından kurulan ve bütün ülkede faaliyet yürüten Host UK’dir. Bu konuda daha fazla bilgi için www.hostuk.org adresine bakabilirsiniz.

Üniversite ve kolej evleri (lojman)  Ogrenci Evleri

Bazı eğitim kurumlarının, küçük öğrenci grupları, çiftler veya aileler için ev veya daireleri vardır. Ayrıca özel mülk sahiplerinin evlerinin, üniversitelerce işletildiği ve kiraya verildiği uygulamalar da vardır.

Kahvaltı ve akşam yemekleri kiraya dahil olabilir. Bu durumda ayda ödeyeceğiniz kira 300-380 sterlin civarında olacaktır. Banyo genellikle ortak olmakla birlikte, biraz fiyat farkı karşılığında kendinize ait banyoya sahip olabileceğiniz suit oda imkanın sunulduğu üniversite ve kolejlerin sayısı giderek artmaktadır. Kimi kolej ve üniversitelerde öğrencilerin aileleriyle birlikte kullanabilecekleri ,iki-üç odalı daireler mevcuttur ve aylık kira bedeli 450-550 sterlin civarındadır.

Private Home

Private home  konaklama, bir aile evinin bir odası olabileceği gibi ev sahibi de sizinle aynı mülkte yaşıyor olabilir. Ve belki bu kişi de bir öğrenci olabilir. Private home konaklama, aile yanı konaklamaya benzemekle birlikte ilişki daha ticaridir ve kültürel alışveriş yok denecek kadar azdır. Aile veya ev sahibiyle ilişkiniz ücretini ödeyen bir konuktan daha çok evsahibi-kiracı düzeyinde olabilir. Özel bir yaşamınız olması ve buna saygı duyulması en doğal hakkınızdır ancak aile veya ev sahibi, eve konuk ve arkadaş getirmek konusunda kurallar koyabilir.Yerel gazetelerde, dükkan ve süpermarketlerde provate home konaklama ilanları bulabilir ya da öğrenci konaklama bürolarına,dini kuruluşlara ve hayır kuruluşlarına başvurabilirsiniz. Tahmini olarak ayda 350-450 sterlin ödemeniz gerekecektir ve Genellikle evin zorunlu faturaları bu ücrete dahildir.

 

Ayın Okulu!

ESE Malta

Yetişkin Programları

Genel İngilizce ve akıcı konuşmayı sağlama amaçlı çeşitli kurslarımız bulunmaktadır. Bütün yetişkin kurslarımız maximum iletişimsel ve akıcı konuşmayı sağlama amaçlı pratik yapma imkanı sunar ve öğrenci merkezlidir.

-          Genel İngilizce (20/30 saat)

-          Yoğun İngilizce

-          Uzun Dönem Genel İngilizce

-          Küçük Sınıflar

-          İş İngilizcesi

-          Yoğun İş İngilizcesi

-          Genç Yetişkinler

-          50+ Kursları

Akademik Programlar

ESE öğretmenleri, üniversite kabulü ya da kariyer geliştirmeniz için uluslararası geçerliliği olan sınavlardan ihtiyacınız olan sonuçları elde etmenizde size yardımcı olacaktır.

-          Cambridge Kursları

-          IELTS

-          TOEFL İBT

-          TOEIC

-          Akademik Yıl Kursu

-          CHT Diploma Level Programları

-          İş Yerleştirme Programları

-          Üniversite Hazırlık Programları

Çocuk&Genç Programları

Genç ESE öğrencilerine dinamik ve ufuk açan İngilizce dersleri, yaşlarına uygun aktiviteler, sınırsız iletişim ve uluslararası arkadaşlıklar kurma imkanı sunuluyor.

-          Genç öğrenenler (8-11 yaş)

-          Kamp Programı (12-14 yaş)

-          Gençler Kulübü Programı (13-17)

-          Milan Çocuk Kampı (10-16)

-          Genç Yetişkinler (17+)

-          Özel Gruplar

-          Extreme Sporlar (16+)

-          İngilizce ve Denize Açılma (12+)

-          İngilizce ve Dalgıçlık (12+)

Öğretmen Eğitimleri

ESE, yerli ve yabancı öğretmenleriyle kendinizi geliştirmeniz için fırsatlar sunuyor. Kaliteli eğitimcilerle birlikte gelişim sizleri bekliyor.

-          Profesyonel Gelişim

-          TEFL & TESOL Kariyer

Üniversite öğrencileri 3 aydan uzun süreli UZUN DÖNEM öğrenci vizesine başvuruyor ise ve de bu zamana kadar SGK girişi hiç yok ise o zaman vize harcından muaf. Öğrenciler 60 Euro vize ücreti ödemezler sadece VFS ücreti olarak 40 Euro ödeyerek vize başvurusu yapabilirler. Eğer Yeşil pasaport sahibi iseler 3 aya kadar eğitimlerinde vize başvurusu yok!

Neden İngiltere?

Benzersiz bir eğitimin parçası olacaksınız

İngiltere’nin eğitim geleneği yüzlerce yıl geriye gitmektedir ve sürekli gelişme kaydetmiştir. Büyük bir mirasın dinamik bir kültürle birleştiği İngiltere’de okumak parlak eğitim olanaklarına kavuşmak demektir.

İngiliz eğitim dereceleri, bütün dünyada kabul ve saygı görür. Bu ülkede okumakla geleceğiniz için sağlam bir temel atmış olursunuz. İngiliz kolej ve üniversiteleri, içinde kendinizi geliştireceğiniz ve çok şey öğreneceğiniz canlı, yaratıcı ve iddialı bir ortam vaad etmektedir.

Kalite standartları açısından dünyanın en iyileri arasında olan İngiliz kurumları sürekli olarak kursların kalite kriterlerine uygunluğunu kanıtlamak durumundadır. Bugün bir çok ülkede İngiliz standartları yakalanmaya çalışılmaktadır.

Ingiltere İngilizcenin, inanılmaz zenginlikte bir mirasın, heyecan verici çeşitlilikte bir kültürün, harika bir sosyal yaşamın vatanıdır. Zamanla, arkadaşlar edinip unutamayacağınız deneyimler yaşadıkça İngiltere’nin çeşitlilik içeren kültürü hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız.

Yalnızca derslerde değil, İngilizceyi gündelik yaşamda kullanarak, film ve televizyon seyrederek, gazete ve kitap okuyarak, alışverişe ve eğlenmeye giderek dil becerilerinizi pratiğe geçireceksiniz. Ülkenin her yanında İngilizce konuşulur. Ancak o ana kadar duyduğunuz İngilizceden farklı bölgesel aksanlar ile karşılaşabilirsiniz. Bunlara da kısa zamanda alışırsınız.

Okul ve kolejlerde her tür sosyal faaliyet imkanı bulunur. Spor takımlarına, gönüllü organizasyonlara, tiyatro, müzik, sanat veya çevre gibi alanlarla ilgili gruplara katılabilirsiniz. Okullar tarafından yerel tiyatrolara, müzelere, turistik ve sportif gösterilere ve başka ilgi çekici mekanlara turlar düzenlenir.

Comenius Hizmet İçi Eğitim

Hizmet içi eğitim almak isteyen öğretmenlerimize ve idarecilerimize Comenius programı için son başvuru tarihinin 17 Mart 2014 olarak belirlendiğini hatırlatmak isteriz.
Başvurular e-formlar üzerinden Ulusal Ajans'a yapılmaktadır. Access Study olarak formların düzenlenmesi, eksiksiz olarak tamamlanması, okul seçimi ve kabulü konularında siz öğretmenlerimize danışmanlık hizmeti vermekteyiz. 

Başvuru yapacak kişilerin, okul program kabulleri için öncelikle bizimle irtibata geçmesi gerekmektedir. Kendi bütçenizle ya da AB hibelerinden faydalanarak başvurunuzu yapabilirsiniz.
Eğitim programları ve ülke tercihlerinizi bize bildirebilir ya da aşağıda sunduğumuz önerilerimizi değerlendirebilirsiniz. 
Karar vermenize yardımcı olmak için lütfen ofisimizle irtibata geçiniz.

Access Study (90) 242 2429456

 

SİZİN İÇİN ÖNERİLERİMİZ

UK

İRLANDA

MALTA

Oxford House College London

Teacher Training & Teacher Refresher courses

International House Dublin 

Teacher Training &Teacher Refresher courses

Malta ESE

Teacher Training & Teacher Refresher courses

Oxford House College Oxford

Teacher Training & Teacher Refresher courses

 

 

British Study Centres

 Teacher Training & Teacher Refresher courses

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulusal Ajans'a gitmek için tıklayınız

Free and Full Templates

WEKM