bet365

2018 Pasaport Harç Bedelleri

2018 Yılı Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri
01 Ocak 2018 tarihi itibariyle geçerli yeni Pasaport defter ve harç bedelleri belirlendi. 

 

 Harç BedeliDefter BedeliToplam
6 AY 137,4  TL 108  TL 245,4   TL
1 YIL 200,8  TL 108  TL 308,8   TL
2 YIL 327,8  TL 108  TL 435,8   TL
3 YIL 465,5  TL 108  TL 573,5   TL
4 - 10 YIL 656  TL 108  TL 764   TL
 

9.12.2017 tarihli ve 30285 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 80 nolu Harçlar Kanunu Genel Tebliği ve 30.12.2017 tarihli ve 30286 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 56 no lu Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliğine göre;01.01.2018 tarihinden geçerli olmak üzere;* Yesil Pasaport Sahipleri ise sadece defter ucreti 108 TL odeyerek pasaportlarini alabilirler.

01.06.2010 tarihinden itibaren umuma mahsus, hususi ya da hizmet e-Pasaportu almak isteyen başvuru sahipleri; Pasaport defter bedellerini "pasaport defter bedeli" adı altında, Harç bedelleri ise "e-Pasaport harç bedeli" adı altında, Maliye Bakanlığı'na bağlı il/ilçenin defterdarlık/mal müdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan aşağıdaki bankalara yatırabilir.

 

 Akbank 

 Albaraka Türk Katılım Bankası 

 Alternatif Bank 

 Anadolubank 

 Bank Asya 

 Citibank 

 Denizbank 

 Eurobank Tekfen 

 Finansbank 

 Fortisbank 

 Garanti Bankası 

 HSBC Bank 

 ING Bank 

 Kuveyt Türk Katılım Bankası 

 Şekerbank 

 T.C. Ziraat Bankası 

 Tekstilbank 

 TurkishBank 

 Turkland Bank 

 Türk Ekonomi Bankası (TEB) 

 Türkiye Finans Katılım Bankası 

 Türkiye Halk Bankası 

 Türkiye İş Bankası 

 Türkiye Vakıflar Bankası 

 Yapı ve Kredi Bankası 

   

   Alınacak dekontlarda mutlaka TC Kimlik numaranız, adınız ve soyadınız bulunmalıdır. Dekontlar daha sonradan değiştirilemediği için harç miktarınızı pasaport sürenize uygun olarak yatırmanız önem arz etmektedir. Yatırılacak harç ve defter bedelleri dekontlarına "tahsil edilmiştir" kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

PASAPORT YENİLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Vatandaşların pasaport yenileme işlemleri artık yeni pasaport başvurusu şeklinde gerçekleştiriliyor. Çünkü günümüz modern yüzyıl Türkiye'sinde geçilen ve aktif şekilde kullanılmaya başlanan e-pasaport ürünlerinde pasaport yenileme işlemleri bulunmuyor. Çünkü yeni nesil teknolojiye sahip olan e-pasaportlarda pasaport geçerlilik süresinin sona ermesi ile birlikte vatandaşların pasaport yenileme işlemleri yerine doğrudan yeni bir e-pasaport başvuru gerçekleştirmesi gerekiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından elektronik ortam üzerinde hizmete açılmış olan e-pasaport online randevu sistemi üzerinden vatandaşlar e-pasaport başvurularını sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirerek, pasaport yenileme veya yeni adı ile yeni pasaport başvurularını çok daha hızlı ve çok daha kolay bir şekilde modern işlem kanalları aracılığı ile gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor.

Daha önceleri vatandaşların pasaport yenileme işlemleri için, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yapacakları yenileme başvuruları sırasında pasaport başvuru formu, yenileme için pasaport, T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf ve parmak izi talep ediliyordu.

Kaynak: https://epasaport.egm.gov.tr/hakkinda/harclar.aspx

Yurt dışında pasaport defter ve harç bedellerini doğrudan başvuruda bulunacağınız konsolosluğa yatırabilirsiniz.

Free and Full Templates

WEKM