bet365

Almanya Vizesinde Yeni Uygulama

3 Eylül 2012 tarihi itibariyle Schengen vizesi için yeni bir başvuru uygulamasına geçilecektir. Başvurular esasen iDATA firmasının bürolarına yapılacaktır; ilk önce İstanbul, Ankara, Bursa ve Gaziantep' de. Kasım 2012 itibariyle de İzmir ve Antalya takip edecektir.

 

Schengen Devletleri İçin Vize Başvurusu

(90 Güne kadar olan başta ziyaret ve ticari amaçlı seyahatler için)

3 Eylül 2012 tarihi itibariyle esasen bütün Schengen vize başvuruları iDATA firmasının bürolarına yapılacaktır. Öncesinde randevu alınmasına gerek yoktur ve başvuru sahipleri iDATA`ya  şahsen başvurmak zorunda değiller. Başvurularını vekalet verdikleri bir kişi aracılığı ile de ibraz edebilirler (vekaletname örneğini burada bulabilirsiniz: www.ankara.diplo.de/vekaletname). Gerekli görülmesi halinde Vize Bölümü  şahsen görüşmek üzere başvuru sahibini Vize Bölümüne çağırabilir. Almanya`nın Vize Bölümleri biyometrik kimlik belirleme (parmak izi) sistemine geçtikten sonra her 5 yılda bir  şahsen başvuruda bulunulması gerekecektir.

iDATA`nın Türkiye`deki 7 bürosu Pazartesi – Cuma arası saat 08.00 ila 18.00, Cumartesi ise 08.00 –12.00 arası hizmet vermektedir. İzmir ve Antalya`daki büroları 1 Kasım 2012`de faaliyete geçecektir. Ana hedefi Almanya olan seyahatler için, başvurular herhangi bir iDATA bürosuna ibraz edilebilir. iDATA ise bu başvuruları otomatik olarak başvuru sahibinin ikamet bölgesine bakan Vize Bölümüne iletir. Seyahatin ana hedefi başka bir ülke ise, ona göre yetkili Schengen temsilciliğine başvurulmalıdır.

Vize harçları iDATA`ya TL veya EURO olarak ödenebilir. Kısa süre içersinde kredi kartı ile de ödeme imkanı getirilecektir. 444 8493 (444VIZE) numaralı telefondan (yurt dışından 0090-444 8493) ulaşabileceğiniz çağrı merkezinden iDATA, vize ile ilgili tüm sorulara yönelik danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu telefon görüşmeleri Türkiye`deki normal sabit hat tarifesine göre ücretlendirilmektedir.

Uzun Süreli İkametler İçin Vize  Başvurusu

(Özellikle aile birleşimi, öğrenim, çalısma başvuruları)

Vize şeklinde ikamet izni başvurusu sizin için yetkili dış temsilciliğimize şahsen ibraz edilmeli. Almanya`da kalıcı ikamete yönelik vize başvurularında çocuklar da, kaç yaşında olursa olsunlar (bebekler de) şahsen bulunmalı.

Vize Bölümlerine başvuruda bulunmadan önce 27.08.2012 tarihi itibariyle  444 8493 (444VIZE) (yurtdışından 0090-444 8493) numaralı telefondan iDATA firmasından randevu alınması gerekmektedir.

Randevu ücreti 5 Euro`dur. Kredi kartıyla veya öncesinde Yapı Kredi Bankası`ndan bir pin kodu temin etmek suretiyle ödeme yapılabilir. Ödeme  şekline göre ilgili banka tarafından belirlenen ilave ücretler alınabilmekte. Alternatif olarak iDATA firmasının bürolarından da randevu alınabilir.

iDATA firmasına ödenecek  hizmet bedeli 20 Euro`dur ve başvuru sırasında vize harcına ilaveten ödenmesi gerekir. 12 yaş altı çocuklarda yarı ücret alınır. Bu hizmet bedeli TL veya Euro olarak ve kredi kartıyla da ödenebilir.

 

Referans: http://www.ankara.diplo.de/Vertretung/ankara/tr/07__Visa/Visa.html

Free and Full Templates

WEKM