bet365

Avustralya Etiketsiz Vize

Avustralya Büyükelçiligi bazı vize sınıfları için “etiketsiz vize” uygulamasını başlatmıştır.

Avustralya yasaları gereği, vatandaş olmayan her bireyin ülkeye giriş yapmadan önce ve seyahate başlamadan önce vize alması gerekmektedir. Dünya genelinde verilmekte olan Avustralya vizelerin büyük bir çoğunluğu elektronik vize olup vize etiketi gerektirmemektedir.

 

Eylül 2011’de Türkiye, elektronik vize uygulamasıyla tanışmış ve bu uygulamaya dahil edilen ilk vize kategorisi Hususi, Hizmet veya Diplomatik pasaport sahibi Türk Vatandaşlarına elektronik turist vizesi uygulaması olmuştur. Mayıs 2012 itibariyle “etiketsiz vize” uygulamasına ögrenci vizeleri de dahil edilmiştir. Önümüzdeki aylarda bu uygulama diğer vize kategorilerine de yansıtılacaktır.
Bu uygulama sadece Türk vatandaşları için değil, Ankara Avustralya Büyükelçiliği’ne başvuru yapan tüm uluslar için geçerlidir.

Havayollarının büyük çoğunluğu Avustralya’nın “Gelişmiş Yolcu Işleme” (APP) sistemini kullanabilmekte ve seyahat edecek olan kişinin Avustralya vizesi olup olmadıgını teyid edebilmektedirler. APP sistemi, vize etiketinin gereğini neredeyse tamamen ortadan kaldırmıştır.

“Etiketsiz Vize” uygulamasıyla Ankara Avustralya Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapmış olan kişilere şu kolaylıklar sağlanmıştır:

  • Vize başvurusu yapan kişiler başvuru yaparken artık pasaportlarını teslim etmemektedirler;
  • Vize başvurusu yapan kişiler artık vize etiketinin pasaporta basılmasını beklememektedirler ve vize işlemlerinin sonucunu hızlı bir şekilde kendilerine yollanan mektuptan öğrenebilmektedirler;
  • Acil bir durumu olan kişilerin vize işlemleri daha hızlı bir şekilde yapılabilmekte ve kişi pasaportunun kendisine geri gönderilmesini beklemek zorunda kalmamaktadır; ve
  • Vize sonucu hiçbir şekilde çalınamaz ya da sahtesi yapılamaz çünkü kişinin tüm vize bilgileri Göçmenlik Bakanlığı’nın sistemlerinde saklanmaktadır.

Vize başvuru sahipleri elektronik vize işlemlerinin sonucunu kendilerine yollanan e-posta ile öğrenmektedirler. Kişinin Elçiliğimizden almış olduğu vizeye ait tüm bilgiler elektronik ortamda bulunmakta olup havaalanlarındaki check-in personeli tarafından pasaport numarası girildiğinde görülebilmektedir.

Türk havaalanları halıhazırda, her gün çok sayıda vize etiketsiz yolcunun işlemlerini yapmaktadır ve Ankara Avustralya Büyükelçiliği’nde başlatılan “etiketsiz vize’ uygulaması da bunun bir uzantısı olacaktır.

Kaynak:http://www.turkey.embassy.gov.au/ankaturkish/Avustralyavizenolabel.html

Free and Full Templates

WEKM